Ο εγωισμός είναι το ενδιαφέρον για το ατομικό συμφέρον και τη προσωπική μας ευημερία. Σύμφωνα με τους ατομικιστικούς αναρχικούς επηρεάζει και μπορεί να επιτρέψει σε άτομα να λειτουργούν αυτόνομα ως ηθικά όντα. Οι αναρχικοί κρατάνε μια αντιφατική στάση απέντανι στον εγωισμό. Ο εγωισμός αντιμετωπίστηκε ως μία ξεχωριστή φιλοσοφία από το Max Stiner και τους οπαδούς του, ενώ από τους αναρχοκολεκτιβιστές κρίθηκε έντονα και χαρακτηρίστηκε αστικό ελάττωμα, καθώς καταρρίπτει την θεωρία της "αλληλοβοήθειας" του Πιοτρ Κροπότκιν και την αμοιβαιότητα. Σύμφωνα με τους ατομικιστές το εγωιστικό άτομο έχει το δικαίωμα να δρα όπως αυτό θεωρεί σωστό, χωρίς να επηρεάζεται από ηθικές και θρησκευτικές αξίες. Εδώ είναι το σημείο όπου διαχωρίζονται για άλλη μια φορά ο ατομικιστικός αναρχισμός με τον αναρχοκολεκτιβισμό. Οι ατομικιστές κριτικάρουν έντονα την ηθική ενώ οι αναρχοκολεκτιβιστές είναι υπέρμαχοι.
Στ' άχτι
-
Κάθε φορά που αδειάζω το τασάκι ξαναγεννιέμαι Κανείς δεν σ΄αγαπά αν δεν σε
ξέρει μες τις στάχτες σου Ψάχνοντας βρήκα εσένα πριν, μετά εμένα Ανάμεσα
στο θαύ...
Reckoning
-
After this is all over, there needs to be some kind of reckoning to ensure
those who lead us like lambs to the slaughter during the #COVID19 outbreak
are ...
Συγκέντρωση
-
Ξυπνάει το πρωί πολύ νωρίς, τον ξυπνάει συνήθως κάποιο όνειρο. Κοιτάει
την ώρα, περιμένει λίγο και θυμάται τις λεπτομέρειες, την ατμόσφαιρα του
ονείρου. ...
Κοινωνικά μέσα και επίπεδα ελευθερίας
-
Πώς θα ήταν ο κόσμος, αν υπήρχαν υποδείγματα σοσιαλιστικών μέσων; Και πώς
θα ήταν αυτά τα παραδείγματα; Μπορούμε να θεωρήσουμε τη wikipedia σαν ένα
παράδει...
Τεφλόνολίμερικ4
-
* Τεφλονοντελάλης έσερνε παράξενα μαντάτα−λόγια κρέμονταν στα δόντια του
φευγάτα−«Ακρωτηριασμένο μονάχο λιμερίκιψάχνει να βρει τα μέλη του, τι
φρίκη!»β...
Πιστεύω σε μια χημική ένωση Πατέρα Παντοκράτορα Πιστεύω σε μια ηλεκτρική εκκένωση Άγιο Πνεύμα Πιστεύω σ' έναν Γιο Μονογενή που βγήκε από το σπέρμα Πιστεύω σε μια φυσική εξέλιξη Μητέρα Αειπαρθένα Πιστεύω σε μιαν Εκκλησία διακόπτρια του φωτός Και σε δώδεκα Απόστολους του Έρωτα Πιστεύω σ' ένα Εσταυρωμένο Δέντρο και σε μιαν αρχική ουσία Π Πιστεύω σ' έναν άγνωστο παράγοντα Που γεννάει την περιέργεια πιστεύω σ' ένα πονηρό και σ' ένα αθώο πνεύμα Πιστεύω σε μιαν ωραία γυναίκα Που θα με κάνει ευτυχισμένο Πιστεύω στη μεγάλη δύναμη της φαντασίας Που μπορεί στην κόλαση να δει έναν παράδεισο Στο καθετί που βλέπω που ακούω που μαντεύω που αγαπώ Πιστεύω Πιστεύω σ' έναν άνθρωπο αποφυλακισμένο Απ' τα δεσμά της σκέψης του του φόβου του το αυγό Άγιος ελεύθερος στον Αιώνα τον Άπαντα.
0 σχόλια:
σχόλιο στο περιθώριο...